FAKSZ: a közbeszerzési szaktanácsadó, referens és tanácsadó ügyvéd
A közbeszerzési eljárás szereplői között speciális helyet foglalnak el a tanácsadók, akik ajánlatkérői azaz kiírói illetve ajánlattevői oldalon is részt vehetnek a közbeszerzési eljárás lefolytatásában. Munkájukkal hozzájárulnak az eljárás szabályszerűségéhez és tanácsokkal látják el a résztvevőket. |
Cikkünkben azt járjuk körbe, hogy miben különbözik vagy miben hasonlít ez a három szerepkör, milyen feladatot látnak el ezek a szakemberek, és miben tudnak segíteni a közbeszerzési eljárás során.
A közbeszerzési szaktanácsadó – FAKSZ
A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény előírja, hogy az ajánlatkérőnek kötelező közbeszerzési szaktanácsadót bevonni az eljárásba, abban az esetben, ha árubeszerzés és szolgáltatás megrendelése esetén eléri az uniós értékhatárt, építési beruházás esetén pedig a 700 millió forintot, illetve akkor, ha a közbeszerzési eljárás a részben vagy egészben európai uniós forrásból valósul meg. Ezekben az esetekben tehát nem választás kérdése, az ajánlatkérőnek alkalmaznia kell a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadót. Ezen kívül a Közbeszerzési Hatóság Közbeszerzési Döntőbizottsága előtti jogorvoslati eljárásban szintén kötelező a FAKSZ alkalmazása.
A közbeszerzési szaktanácsadó tevékenységét is törvény szabályozza, egészen pontosan a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadói tevékenységről szóló 257/2018. (XII. 18.) Korm. rendelet. A közbeszerzési szaktanácsadói tevékenységet csak az a szakértő végezhet, akit a Közbeszerzési Hatóság felvett a névjegyzékébe. Azt pedig a rendelet írja elő, hogy milyen feltételeknek kell megfelelnie a FAKSZ-nak ahhoz, hogy a névjegyzékbe kerüljön:
- rendelkeznie kell felsőfokú - főiskolai vagy egyetemi – végzettséggel
- rendelkeznie kell a tevékenység folytatásához szükséges közbeszerzési gyakorlattal (minimum 2 év)
- rendelkeznie kell olyan felelősségbiztosítással, amely évente legalább 50 millió, esetenként pedig legalább 25 millió forintig biztosít
- nem áll eltiltás alatt
- büntetlen előéletű
- igazoltan teljesítette a közbeszerzési szakmai képzésre vonatkozó követelményeket
- befizette a regisztrációs díjat
Milyen végzettségekkel és vizsgákkal kell rendelkeznie a FAKSZ-nak?
A FAKSZ-nak mindenképp felsőfokú végzettséggel kell rendelkeznie. A legtöbb esetben ez jogi diplomát jelent, de lehet műszaki, közgazdasági vagy pénzügyi végzettség is. Emellett szükséges elvégezni egy közbeszerzési szakmai képzést is. Ez a képzés amellett, hogy megtanítja a résztvevőt a pályázati rendszerre, olyan szakmai alaptudást is biztosít, amelynek köszönhetően a FAKSZ képes lesz a folyton változó jogi környezetet értelmezni és alkalmazni. A tanfolyamon megszerzett ismereteknek köszönhetően a FAKSZ akár ajánlatkérői, akár ajánlattevői oldalon is képes teljes körűen lebonyolítani a közbeszerzést.
A FAKSZ a közbeszerzési eljárás jogszerűségéért és szakszerűségéért vállal felelősséget. Legfőbb feladata az, hogy a megbízója a közbeszerzési eljárás során mindvégig jogszerűen és szakszerűen járjon el. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a FAKSZ kizárólag a közbeszerzési tevékenységet felügyeli, a műszaki, pénzügyi és jogi szakértelemért nem felelős.
A FAKSZ tevékenységét szabályozó rendelet módosítás bevezette a FAKSZ ellenjegyzés intézményét, aminek értelmében egyes dokumentumokat jóvá kell hagyatni a szaktanácsadóval. Ennek eredményeként a FAKSZ a következő dokumentumok jogszerűségéért vállal felelősséget:
- közbeszerzési eljárást megindító felhívás
- közbeszerzési dokumentumok
- bontási jegyzőkönyv, jegyzőkönyvek
- összegezés, összegezések
Miben tud segíteni a FAKSZ az ajánlattevőnek és az ajánlatkérőnek?
Az ajánlattevőnek segít összerakni az ajánlatot úgy, hogy az minden szabálynak és elvárásnak megfeleljen. Egy közbeszerzési eljárás igen bonyolult, ezért mindenképp jól jön a szakértői segítség. A FAKSZ pedig a pályázat megnyerése után sem hagyja magára az ajánlattevőt, ugyanis a kivitelezés ütemtervének összeállításában is tanácsokkal látja el.
A közbeszerzési referens és tanácsadó
A felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó mellett közbeszerzési referens és közbeszerzési tanácsadó is segít eligazodni a közbeszerzési eljárás folyamatában. Lássuk, mi a különbség ezek között!
A közbeszerzési referens munkája
A közbeszerzési referens ugyanúgy segíthet ajánlatkérői és ajánlattevői oldalon is, mint a FAKSZ. A kettő között a különbség az, hogy míg ahhoz, hogy valaki FAKSZ lehessen, felsőfokú végzettség és felelősségbiztosítás szükséges, addig a közbeszerzési referenssé váláshoz ezek nem kellenek. A közbeszerzési referensi képzés elvégzését érettségihez kötik, nem követelik meg a diplomát.
Ajánlatkérői oldalon segít az ajánlatkérés összeállításában, elbírálja a beérkező ajánlatokat, amennyiben szükséges, hiánypótlásra szólítja fel a résztvevőket, végül pedig megköti a szerződéseket is. Az ajánlattevő munkáját pedig azzal segíti, hogy az előírásoknak és a szabályoknak megfelelő ajánlat összeállításában részt vesz.
A közbeszerzési tanácsadó feladatai
A közbeszerzési tanácsadók, azok az ügyvédek, akik tanácsadás keretében látják el feladataikat. Nagyban hasonlít a közbeszerzési referenshez és a FAKSZ-hoz. Előbbitől azonban annyiban eltér, hogy rendelkezik diplomával, utóbbitól pedig annyiban, hogy nem felelős és nem akkreditált, azaz nem rendelkezik felelősségbiztosítással, valamint nem végezte el a törvény által előírt képzést.
Letöltés:
A tender-ertesito.hu nem felelős a linkelt oldalakon megjelenő tartalmakért.