Milyen területen érdemes közbeszerzésen indulni?
Rövid statisztikai riport az árubeszerzésekről.
Számos alkalommal teszik fel a fenti kérdést kollégáinknak, de amennyire egyszerűnek tűnik a kérdés maga, annyira összetett a válasz. Röviden úgy lehetne összefoglalni, hogy bármilyen területen érdemes ajánlatot beadni, hiszen a közbeszerzések egy nagyon jól szabályozott és védett helyzetben számos garanciával, kimagaslóan jó üzleti lehetőségeket kínálnak. Nyilván egy másik hasonlóan egyszerű megközelítésből, ajánlatot bármire ott érdemes beadni, ahol ismerjük a termékeket, árakat, piacot. Mégis érdekes áttekinteni azt, hogy melyik területen milyen közbeszerzések jellemzőek, illetve, hogy milyen konkurenciára, árakra és eljárásokra lehet számítani. A tender-értesítő közbeszerzés figyelő és riport szolgáltatásai ehhez nyújtanak segítségét.
Rámutatni egy-egy területre, ahol érdemes ajánlatot beadni nagyon nehéz, hiszen nagyon sok és nagyon különböző beszerzési és beruházási igény merül fel, melyek értéke a pár milliótól a több milliárdig terjedhet. Ezek összehasonlítása körülményes, éppen ezért az ehhez hasonló átfogó riportok is ritkák. Csak Magyarországon több ezer közbeszerzési eljárás, azon belül is több tízezer önálló eljárási rész zárult 2020-ban, és az ezek a számok évről évre nőnek.
Ebben a cikkben összegyűjtöttünk párat azokból a 2020-as statisztikákból, amiket a közbeszerzési és magán beszerzési piacról minden évben gyűjtünk. Ezeken keresztül próbáljuk bemutatni, hogy milyen lehetőségek vannak az árubeszerzések terén potenciális, ajánlattevők, azaz beszállítók számára.
Az árubeszerzésekről általában
A közbeszerzésekben az árubeszerzések az építés és másodsorban a szolgáltatások mögött összegszerűen a legkisebb részt teszik ki. Így is évente több mint 500 milliárd forintnyi áru talál közbeszerzések útján gazdára Magyarországon. Jellemzően ezek a leginkább részekre bontott közbeszerzések az áruk sokfélesége miatt. A területre jellemző, hogy sok eljárási rész amire önálló ajánlatot lehet benyújtani a közbeszerzési minimum értékhatárt sem éri el. Ez azért van így mert a közbeszerzések kiírásakor a kiíró kötelessége az összes felmerülő beszerzési igényét figyelembe venni az eljárás meghirdetésekor, illetve tervezésekor. Ezek együttes értéke kell, hogy elérje a közbeszerzési értékhatárt. Azonban a kiírónak kötelessége az is, hogy lehetőséget biztosítson a részajánlattételre, így könnyen előfordulhat, hogy míg egy eljárás teljes egésze több száz millió forintnyi összegről szól az egyes részek csak százezres vagy akár kisebb értékűek.
Az alábbi összeállításban megvizsgáljuk a 2020-ban zárult, azaz az ekkor meghirdetett eredménytájékoztatók alapján sikeresnek ítélt eljárásokat. Mivel itt csak árubeszerzések összehasonlítása szerepel, a statisztikák alapjaként az önállóan megpályázható közbeszerzési részeket tekintjük. Mivel ez több tízezer részt jelent az első 10 legtöbb résszel rendelkező területet vizsgáljuk ebben összehasonlításban. A további területek összehasonlítása későbbi cikkünkben jelenik meg.
Az alábbi összeállításban megvizsgáljuk a 2020-ban zárult, azaz az ekkor meghirdetett eredménytájékoztatók alapján sikeresnek ítélt eljárásokat. Mivel itt csak árubeszerzések összehasonlítása szerepel, a statisztikák alapjaként az önállóan megpályázható közbeszerzési részeket tekintjük. Mivel ez több tízezer részt jelent az első 10 legtöbb résszel rendelkező területet vizsgáljuk ebben összehasonlításban. A további területek összehasonlítása későbbi cikkünkben jelenik meg.
Melyik területen van sok felhívás?
Sok ajánlattételi lehetőség ott található ahol sok eljárás illetve eljárási rész van. Az alábbi grafikonon jól látszik, hogy kiugróan magas a részek száma az orvosi felszerelések esetén, itt 3196 önálló közbeszerzésre/részre lehetett ajánlatot benyújtani. Második legtöbb rész az élelmiszerek közbeszerzésénél található. Mindkét esetben érthetőek a magas számok hiszen nagy mennyiségű és jól elkülöníthető árukról van szó. Harmadik legtöbb részre a laboratóriumi felszereléseket osztották, de a gépjármű közbeszerzések, beleértve a tartozékokat és alkatrészeket is 600 körüli részben kerültek kiírásra. Egyenként 200 és 400 közötti különálló részben került meghirdetésre a bútorok, ipari gépek, számítógépek és villamos gépek közbeszerzése.
Különösen fontos kiemelni, hogy a részekre bontás a kisebb, illetve közepes méretű vállalkozásoknak kedvez mivel olyan közbeszerzésekre is tudnak ajánlatot beadni, ahol a teljes eljárás minden részét nem tudnák teljesíteni. Így minél több részre bomlik egy beszerzés annál több potenciális beszállító számára nyílik meg a verseny.
A közbeszerzések összértéke területenként
Ugyanebben a 10 iparági csoportban a beszerzések értéke nagyban eltér a részek számától. Az alábbi diagrammon az látszik, hogy az orvosi felszerelések csoport továbbra is magas összértékű, 229 milliárd forint, a legmagasabb értékű közbeszerzési terület viszont az energiaforrások közbeszerzése, azaz a kőolaj és egyéb fosszilis, illetve a megújuló energiaforrások. A gépjárműveken kívül egyik másik terület sem éri el a 100 milliárd forintot.
Az egyes közbeszerzések/részek átlag értéke területenként
A fenti két diagramban található értékekből számított átlag egyértelműen mutatja, hogy nagyon eltérő értékűek az egyes beszerzési részek. A következő diagramon az egyes közbeszerzési részek átlag értéke látszódik a területre vetítve. A legmagasabb értékű közbeszerzési szerződéseket az energiaforrásokra kötik, az egyes részek átlag értéke itt eléri a közel 1 milliárd forintot.
Az összes többi iparági terület relatív alacsony átlagárat mutat, egyedül a gépjármű beszerzések a bútorok és az informatikai eszközökre, számítógépekre kötött közbeszerzési szerződések átlaga van 200 millió forint felett.
25 millió forint alatti beszerzések száma
A leggyakrabban olyan beszerzéseket keresnek az érdeklődők a tender-értesítőben, amik nem érik el a 25 millió forintot, hiszen ezek egy kisebb árukészlettel rendelkező vállalkozás számára is elérhetőek. Az alábbi összeállítás az ilyen beszerzések számát mutatja százalékos arányban az iparági területen belül. Itt is jól látszik, hogy kiugró értéket az energia beszerzés mutat, itt csak kevesebb mint 20%-a a megkötésre kerülő szerződéseknek 25 millió forint alatti. A többi esetben viszont elmondható, hogy nagy arányban kisebb értékű részekre oszlanak a beszerzések. Magas ez az arány az orvosi felszereléseknél, az élelmiszereknél, a laboreszközöknél, de még a bútoroknál is. A korábbi diagrammal összevetve így az is látszik, hogy a bútorok esetén számos kisebb értékű beszerzés van, de a kevesebb nagyobb értékű beszerzés értéke kiugróan magas és emeli az átlagárat. 45% alatti arányban van kisebb értékű áru az ipari és villamos gépeknél, illetve az autó és gépjármű beszerzéseknél.
Hány ajánlatot adnak be az egyes területeken?
A versenyre és a versenyben résztvevők számára utal a beérkezett ajánlatok számának átlaga. Az informatikai eszközökre, számítógépekre és tartozékokra kiírt közbeszerzésekre adják be a legtöbb ajánlatot. Nagy a verseny a bútorok területén is, de az energiaforrások esetén is jellemzően 3 a beadott ajánlatok átlaga. A 10 iparágat összevontan nézve az is megállapítható, hogy relatív alacsony az ajánlatok száma mindenhol, az átlag sok esetben a kettőt sem éri el.
Hány szereplő van a piacon?
A legvegyesebb a piac az ipari gépek és villamos gépek beszerzéseinél, és itt a beérkezett ajánlatok száma is nagyon alacsony, tehát egy relatív nagy és sok szereplős piacról beszélünk, viszont kevés az ajánlat. Sok szereplő van a gépjárművek, számítógépek és a bútorok közbeszerzési piacán is, itt minden esetben 40% feletti mutató. Ez a három közbeszerzési piac szintén jó lehetőségeket mutat akár kisebb vállalkozások számára, akár új belépőknek. Alacsony a mutató, azaz kevésbé vegyes a nyertesek összetétele az orvosi eszközök, és az energiaforrások terén, amit magyaráz a termékek speciális helyzete. Az orvosi eszközök, mint terület nagyon tág, hiszen a gyógyszereken és orvosi kellékeken túl számos tisztítószer és fogyóáru is ide tartozik, amikre sok beszállító van ellenben a gyógyászati készítményekkel.
További statisztikák és riportok, értesítők
További területek, illetve a fent említett iparágak is számos módon tovább bonthatóak, akár régiós, akár egyes termékcsoportok szintjén. Ha felkeltette az érdeklődését a fenti összehasonlítás keresse ügyfélszolgálatunkat, hogy saját cégprofil alapján hasonló riportot készítsünk Önnek.
Ingyenesen kipróbálhatja alapszolgáltatásunkat is, a napi e-mail értesítőt a megjelenő új közbeszerzésekről, amit a cége igénye szerint válogatunk le. A közbeszerzések mellett olyan ajánlati felhívásokat is küldünk amik nem az állami szektorból származnak, vagy nem érik el a közbeszerzési értékhatárt.
Ingyenesen kipróbálhatja alapszolgáltatásunkat is, a napi e-mail értesítőt a megjelenő új közbeszerzésekről, amit a cége igénye szerint válogatunk le. A közbeszerzések mellett olyan ajánlati felhívásokat is küldünk amik nem az állami szektorból származnak, vagy nem érik el a közbeszerzési értékhatárt.
A tender-ertesito.hu nem felelős a linkelt oldalakon megjelenő tartalmakért.