Kapcsolat

Milyen területen érdemes közbeszerzésen indulni? - 2. rész

Szolgáltatási szektor a közbeszerzésekben 

 
Folytatva a korábbi árubeszerzésekről szóló elemzésünket az alábbi cikkben sorra vesszük azokat a statisztikákat, amiket a szolgáltatásra irányuló közbeszerzési eljárások eredménytájékoztatói alapján állítottunk össze 2020 zárásaként. Mint korábban is, olyan mutatókat és értékeket keresünk ami alapján összehasonlíthatóvá válnak az egyes szolgáltatási szektorok és segítenek eligazodni azoknak, akik közbeszerzésen indulnának, illetve segít azoknak is akik már jártas ajánlattevők és érdeklődnek az iparágukra jellemző piaci mutatók iránt.

Minden ilyen elemzés abból a több tízezer adategységből születik amit a tender-értesítő nap mint nap gyűjt. Ez biztosítja a szolgáltatásunk alapját, így magát az email értesítőket is, ahol naponta ebből az adatbázisból hívunk le adatokat minden ügyfelünk egyedi profilja szerint. Az itt látható elemzéshez a szektorokat a CPV kódok alapján választottuk külön, ezen belül is elsődlegesen a főcsoportokat hasonlítjuk össze.
 

A szolgáltatásokról általában

2020-ban a szolgáltatásra irányuló közbeszerzések közel 1000 milliárd forintnyi értéket tettek ki. A legnagyobb értékű megállapodás 72 015 655 918 forint értékű volt. Ez egy keretmegállapodás volt, ami Budapest egyik kerületének városüzemeltetési feladataira vonatkozott. A legkisebb értékű közbeszerzési szerződés névjegykártyák előállításra vonatkozott és mindössze 19990 forintot ért. Ahogy a fentebb említett több milliárdos beszerzés, úgy ez a pár tízezer forintot érő beszerzés is önállóan megpályázható volt. A kisebb értékű szerződések egy nagyobb közbeszerzés egyik részére mutatnak. Ebből jól látszik, hogy számos lehetőség nyílik kisebb vállalkozások számára a szolgáltatások terén.  Az árubeszerzésekkel ellentétben azonban a részekre bontás a szolgáltatás jellemzői miatt sokszor nem lehetséges, ezért a szolgáltatási szektorban gyakran magasabb az egyes önálló részek átlagértéke. Jellemző továbbá szintén a beszerzések tárgyából adódóan, hogy egy-egy szerződés hosszabb ídőre szól. Gyakoriak a több éves szerződések de nem ritka az ennél hosszabb időre vonatkozó megállapodás sem. Az ajánlattevők számára ezek az adatok nagyon fontosak, hiszen lehetőséget adnak előrevetíteni a beszerzési igényeket. Túlnyomó részben olyan szolgáltatási szektorok vannak ahol biztos, hogy egy szerződés lejártával új szerződést fognak kötni ugyanarra a szolgáltatásra. Ilyen típusú szolgáltatás például a takarítás, őrzés de a licenszek megújítása is jól nyomon követhető az eredménytájékoztatókból.
 

A tender-értesítő riportjaiban megtalálja a releváns lejáró szerződéseket így előre fel tud készülni az ajánlatával, sőt akár évekre visszamenőleg is lekérheti az nyertes árazást, vagy a kiíró összes hirdetményét egy táblázatban.
 


Összérték szektoronként

A tíz legnagyobb összértékű szolgáltatási terület közül az egészségügyben, a pénzügy és biztosítás területén, a hulladékkal kapcsolatos szolgáltatások területén, a szállításban és a takarításban mind 50 milliárd vagy az alatti összértékű közbeszerzési szerződést kötöttek 2020-ban. Kiugróan magas összértékű azonban az üzleti szolgáltatások illetve a javítás és karbantartás. Összesen ez a kettő több mint 500 milliárd forint értékű, ami az összes közbeszerzés értékének csaknem felét teszi ki. Magas értékű a mérnöki és építési szolgáltatások (ide értve a vizsgálói szolgáltatásokat), de az IT szolgáltatások értéke is 100 milliárd forint felett volt tavaly. (Az IT szolgáltatások nem tartalmazzák a javítást, ez körülbelül 4 milliárd forint értékű és a fentebb említett javítás és karbantartáshoz tartozik). Hasonlóan magas a mezőgazdasági szolgáltatások (ennek túlnyomó része kertészeti és erdészeti szolgáltatásra vonatkozó szerződés).
 
Közbeszerzések, árubeszerzések száma
A két legnagyobb értékű terület azonban sok különböző szolgáltatást foglal magában. Míg a javítás és karbantartás kevésbé szegmentálható az üzleti szolgáltatások esetén jól elkülönülő részek adják ki a több mint 300 milliárd forintnyi szerződést. Ezek közül is kiemelkedik a gazdasági és piackutatás, közvéleménykutatás és statisztika, ami csaknem a üzleti szolgáltatások felét adta 154 milliárd forint értékben. Második legnagyobb terület a biztonsági szolgáltatások 85 milliárd forint értékben, majd a nyomtatás és kapcsolódó szolgáltatások több mint 28 milliárd forint értékben. 
 
Közbeszerzések, árubeszerzések száma

 

A közbeszerzések átlagértéke területenként

A fent említett 10 iparági csoportban a beszerzések értéke nagyban eltér egymástól, de mindenhol a 100 millió forint felett van. A legmagasabb átlag értéket a mezőgazdasági szolgáltatások mutatja, de hasonlóan magas a javítás és karbantartás vagy az üzleti szolgáltatásra vonatkozó egyes szerződések átlagértéke is. A legalacsonyabb átlag értékű az egészségügyi szolgáltatások.
Közbeszerzések, árubeszerzések összértéke

25 millió forint alatti beszerzések száma

Míg a fenti diagram alapján könnyen elmondható lenne, hogy a szolgáltatási szerződések általában nagy értékűek, érdemes megnézni egyfajta szórást, ami részletesebben megmutatja a szerződések értékét. Alapvetően a kisebb vállalkozások a 25 millió forint körüli alatti beszerzéseket keresik és ezekből is akad bőven a szolgáltatási szektorban. 

A legtöbb 25 millió forintot meg nem haladó értékű közbeszerzési megrendelés az építőiparhoz kapcsolódik, azaz építész és mérnöki illetve vizsgálói szolgáltatást tartalmaz. Itt az ilyen kisebb értékű ajánlati felhívások illetve az önállóan pályázható közbeszerzési részek aránya több mint az összes felét teszi ki. Hasonlóan sok kisebb értékű felhívás van az egészségügy területén, a kertészeti szolgáltatásoknál (mezőgazdasági szolg.), de az üzleti szolgáltatásoknál is. Ez alapján jól látszódik, hogy alapvetően sok a kisebb értékű közbeszerzés, azonban sok területen kevesebb de nagyobb értékű szerződés növeli az átlag értéket. Meglepően alacsony az arány az IT szektorban, itt mindössze a szerződések kicsivel több mint 20%-a 25 millió forint alatti értékű.
 
Közbeszerzések átlag értéke

A legdrágább szolgáltatások

Ahogy az a fenti diagramból illetve a bevezetőből is kiderül a szerződések értéke nagyon változatos. Ennek abból a szempontból is nagy jelentősége van, hogy az egyes szerződési értékek milyen időszakra vonatkoznak. A szolgáltatási szerződések hossza átlagban a 2 évhez konvergál, azonban ahogy számos egyéb mutató ez is területspecifikus. 

Az egyik legnagyobb összértékű területen, a javításra és karbantartásra vonatkozó szerződések 54%-át 13-24 hónapos időszakra kötötték, 30%-ot 25-48 hónapra, 11%-ot 4 év feletti időszakra, és mindössze 4% vonatkozott 1 éves vagy az alatti időszakra.

A szerződések (különálló részek) értékét összevetve a szerződések hosszával az is megállapítható, hogy melyik területen a legmagasabb a szolgáltatás átlagértéke. Ez alapján kiugróan magas az üzleti szféra, ahol 400 millió forint egy szerződési rész 1 évre vetített átlag értéke. Itt átlagban 19 hónapra azaz kevesebb két évre vásárolnak ilyen szolgáltatást az ajánlatkérők. Hasonlóan magas az éves átlagérték az IT szolgáltatásoknál, és a mezőgazdasági, kertészeti szolgáltatásoknál. Alacsonyabb az érték például a takarításnál, viszont itt átlagban 2 éves szerződéseket kötnek. A javításoknál a szerződések hossza átlagban magasabb majdnem 3 év. 
 
Közbeszerzések, árubeszerzések száma

Hány ajánlatot adnak be az egyes területeken?


 A szolgáltatások terén alapvetően kevés ajánlatot adnak be. Az összevont átlag kevéssel a kettő felett van, és az alábbi diagrammból jól látszódik, hogy három terület kivételével az átlag a két ajánlatot sem éri el. A legtöbb ajánlatot a takarítási közbeszerzésekre adják be az ajánlattevők. Itt alapvetően nagy verseny rajzolódik ki. Magas az ajánlatok száma az építészeti területen, és az üzleti szolgáltatások esetén is. A legkevesebb ajánlatot átlagban az egészségügy területén adják be. 
Közbeszerzések 25 millió forint alatt
 

Hány szereplő van a piacon?


Az ajánlatok száma csak indirekt módon jelzi, hogy milyen nagy a verseny egy piacon, ezért a tender-értesítő riportokban egy másik mutatós is használunk. Ez azt mutatja meg hogy hány egyedi érték, azaz hány különböző nyertes cég szerepel a vizsgált időintervallumban az eredményekben az egészhez viszonyítva. Minél magasabb ez a százalék annál több vállalkozás szerepelt sikeresen a területen.
 

Kiugróan magas értéket mutat az egészségügyi terület, itt közel 60%-a a nyerteseknek csak egyszer nyert közbeszerzést ebben az időszakban. Nagyon magas az érték az IT szektorban, illetve a javítás és karbantartásnál, de a kertészeti szolgáltatásoknál is sok cég versenyez. Relatív alacsony az érték a pénzügyi szektorban amit magyaráz a terület speciális jellege, hiszen alapvetően kevés pénzügyi szolgáltató van. Az üzleti szolgáltatások esetén is közel 40%-os az érték ami itt is indikálja a relatív nagy versenyt, sok szereplőt.  
Közbeszerzések beadott ajánlatok száma
 

További statisztikák és riportok, értesítők

További területek, illetve a fent említett iparágak is számos módon tovább bonthatóak, akár régiós, akár egyes termékcsoportok szintjén. Ha felkeltette az érdeklődését a fenti összehasonlítás keresse ügyfélszolgálatunkat, hogy saját cégprofil alapján hasonló riportot készítsünk Önnek.
 

Ingyenesen kipróbálhatja alapszolgáltatásunkat is, a napi e-mail értesítőt a megjelenő új közbeszerzésekről, amit a cége igénye szerint válogatunk le. A közbeszerzések mellett olyan ajánlati felhívásokat is küldünk amik nem az állami szektorból származnak, vagy nem érik el a közbeszerzési értékhatárt.   


 

A tender-ertesito.hu nem felelős a linkelt oldalakon megjelenő tartalmakért.